Szolgáltatás

NIS2 megfelelés

NIS2 felkészítés – új szabályozás, új felelősségek

Felkészült már a NIS2 kihívásaira? Segítünk megfelelni az új szabályozásoknak – gyakorlati, szabályozásalapú és technológiai támogatással, hogy ne csak megfeleljen, hanem biztonságosabb is legyen.

Mi a NIS2 irányelv?

Az Európai Unió NIS2 irányelve a kiberbiztonság új alapköve: célja, hogy egységes és magas szintű védelmet biztosítson a kritikus és fontos ágazatokban működő szervezetek számára.

Az irányelv kiterjeszti a kötelezettek körét, szigorúbb követelményeket ír elő a kockázatkezelésre, incidenskezelésre, ellátási lánc védelmére, valamint komoly pénzbírságokat helyez kilátásba a nem teljesítő cégek számára.

Mit ír elő a magyar szabályozás?

Magyarország a NIS2 irányelvet a 2024. évi LXIX. törvénnyel és a 7/2024. MK rendelettel ültette át a hazai jogrendbe. Ezek a jogszabályok részletesen meghatározzák a kibervédelmi követelményeket a hazai szervezetek számára – nemcsak az állami, hanem a magánszektor szereplőinek is.

A törvény tartalmazza többek között:

  • kijelöli a felügyeleti szerveket és azok jogköreit (SZTFH és NKI),
  • bevezeti a kategóriák szerinti (alap, jelentős, magas) besorolást,
  • előírja a megfeleléshez szükséges intézkedéseket (pl. incidensjelentés, kockázatkezelés, biztonsági auditra való felkészülés).

A 7/2024. MK rendelet pedig:

  • részletes biztonsági követelményrendszert határoz meg kontrollcsoportokra bontva (pl. hozzáférés-kezelés, üzletmenet-folytonosság, hálózatbiztonság),
  • meghatározza a különböző kategóriákhoz tartozó minimális védelmi szinteket,
  • és ellenőrizhető, számonkérhető megfelelőségi kritériumokat rögzít.

Mit kérnek számon az auditorok?

Az 1/2025. (II. 6.) SZTFH rendelet a magyar kiberbiztonsági szabályozás kulcseleme, amely meghatározza a kibervédelmi auditok lefolytatásának részletes szabályait.

A rendelet célja, hogy a NIS2-re épülő hazai törvényi előírásokat számonkérhetővé és mérhetővé tegye – konkrét módszertant, határidőket és elvárásokat rögzít.

Főbb elemek:

  • Auditok gyakorisága (kétévente), kiterjedése és módszertana,
  • Az auditált szervezetekre vonatkozó dokumentációs és nyilvántartási kötelezettségek,
  • A megfelelés és a hiányosságok értékelésének objektív kritériumai,
  • Az auditot végző tanúsító szervezetek és szakértők kijelölésének feltételei.

Miért fontos a felkészülés?

Az audit nem csupán egy adminisztratív követelmény – egyúttal lehetőség is a szervezet biztonsági érettségének fejlesztésére, kockázatok feltárására és a bírságok elkerülésére.

Tapasztalataink alapján a hazai vállalkozások nagy többsége sajnos nem csak gyakorlati, hanem adminisztratív (szabályzói) megoldásokkal sem rendelkeznek, mely nélkül a megfelelés teljesíthetetlen.

Miért a HN Secure IT Kft. a megfelelő partner?

Mert nem csak a szabályokat ismerjük, hanem a hatósági elvárásokat is – és segítünk ezeknek megfelelni.

Szakértőink több mint egy évtizedes tanácsadói és IT biztonsági audit tapasztalattal rendelkeznek, akik a mai napig „élesben” végzik auditori tevékenységüket, és gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a NIS2-es auditok végrehajtásában, így a vonatkozó követelmények kapcsán is.

Segítünk az audit előtti felkészülésben, dokumentáció összeállításában, valamint a hiányosságok pótlásában – hatékonyan, átláthatóan, a hatóság elvárásainak megfelelően. Teljes körű felkészítést kínálunk biztonsági osztályba sorolástól a technológiai implementáció végrehajtásáig.

Ne várja meg a határidőt – kezdje el most a felkészülést!

Az első egyeztetés során felmérjük a jelenlegi állapotot, azonosítjuk a kritikus pontokat, és egy személyre szabott tervet adunk a továbblépéshez.

Árainkért, csomagajánlatainkért keressen minket!

hu_HUMagyar